Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2011

Πρόκριση-θρίλερ της Εθνικής!

Από τον Christos

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το χθεσινοβραδινό παιχνίδι της Εθνικής μας ενάντια στη Γεωργία.
Οι διεθνείς μας μπήκαν κάπως “μουδιασμένοι” στον αγώνα.Μη κάνοντας κάποια αξιόλογη ευκαιρία,δέχθηκαν απο στημμένη φάση γκόλ στο 19ο λεπτό και ενώ δεν φαινόταν να διατρέχεται κάποιος κίνδυνος για τον τερματοφύλακά μας,Α. Τζόρβα.
Μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου,οι παίχτες μας δεν κατάφεραν να δυσκολέψουν τον Γεωργιανό τερματοφύλακα.
Όμως,τα πράγματα άλλαξαν στο β' ημίχρονο...
Οι διεθνείς μας μπήκαν με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και εγκλώβησαν τους Γεωργιανούς στα καρέ τους.
Με κάποιες αλλαγές του ομοσπονδιακού μας προπονητή,Φ. Σάντος,αρχίσαμε να κάνουμε πολλές φάσεις.Ιδίως με τις αλλαγές του Γ.Φωτάκη και Σ.Αθανασιάδη.
Ο πρώτος,αφού είχε συμπληρώσει μόλις λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο,με έναν κεραυνό
στο 79ο λεπτό απο αρκετά μακριά,νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και
ισσοφάρισε το σκορ.
Και ενώ όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα έληγε ισσόπαλος,στο 85ο λεπτό και ύστερα απο καταπληκτική συνεργασία των Ελλήνων παιχτών,ο Α.Χαριστέας με ιδανικό πλασέ στη γωνία του Γεωργιανού τερματοφύλακα,σημείωσε το τελικό 1-2 υπέρ της Εθνικής μας ομάδας...