Κυριακή 20 Μαρτίου 2011

38ο πρωτάθλημα με απίστευτη 6αρα επι της Άεκ!!

Mε έναν απίστευτο διασυρμό της ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη με 6-0 ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία του, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.
Ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερο κίνητρο από την αποδεκατισμένη ΑΕΚ και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με δύο στημένες φάσεις το σκορ ήταν 2-0 μόλις στο 7ο λεπτό από τα γκολ των Τζιμπούρ, Μέλμπεργκ και η γιορτή είχε ξεκινήσει στο Καραϊσκάκη, με τους κιτρινόμαυρους να είναι εκτός τόπου και χρόνου. Η Ένωση λόγω της συνεχούς πίεσης των Ερυθρόλευκων δυσκολευόντουσαν στην κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να βγαίνουν συνεχώς μπροστά και να απειλούν με τρίτο γκολ. Αυτό ήρθε, τελικά, στο 20' από τον Φουστέρ μετά το λάθος του Σάχα και με το σκορ στο 3-0 ήδη, στον Πειραιά ζητούσαν... κι άλλα! Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι σκοράροντας ένα γκολ που ακυρώθηκε σωστά ως επιθετικό φάουλ.
Με την έναρξη της επανάληψης ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Γκερέιρο με τον Λυμπερόπουλο ενώ λίγα λεπτά μετά έγινε και η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού, με τον Ουρτάδο αντί του Ιμπαγάσα. Το μόνο ενδιαφέρον στο ματς πλέον, ήταν αν η ΑΕΚ θα αντιδρούσε ώστε να σώσει κάπως την κατάσταση ή αν οι ερυθρόλευκοι θα συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό. Τελικά έγινε το δεύτερο…
Ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ στο 61' με σουτ του Τζιμπούρ εντός περιοχής για το 4-0. Η Ένωση αδυνατούσε να περάσει ακόμα και το κέντρο και μετά η κατάσταση ξέφυγε για τα καλά! Στο 68' ο Μιραλάς με ατομική προσπάθεια έκανε το 5-0 και παρά την αλλαγή που έκανε ο Χιμένεθ περνώντας τον Μίτσελ αντί του Μπερνς αμέσως μετά ήρθε και το 6-0 με ωραίο σουτ του Χολέμπας! Μετά το έκτο γκολ ο Ολυμπιακός έριξε αισθητά την απόδοση του και με την είσοδο των Ρόμενταλ και Πάντελιτς στο γήπεδο, γλιτώνοντας έτσι την ΑΕΚ από ακόμα χειρότερη «ξεφτίλα».Τα τελευταία λεπτά κύλισαν με τους ερυθρόλευκους οπαδούς να γιορτάζουν για την θριαμβευτική νίκη της ομάδας τους αλλά και τον τίτλο που εξασφάλισε και τον Χιμένεθ και τους παίχτες του να περιμένουν πώς και πώς το τελευταίο σφύριγμα...

Σχολιασμός: Antonis K.
Γράφει: Christos