Μπάρτσα-Ρεάλ: Οι προηγούμενοι 5 τελικοί Copa del Rey

Οι προηγούμενοι 5 τελικοί Μπάρτσα-Ρεάλ

πηγή: sporτ.gr (εδώ)

Χριστίνα Σαλίβερου | 20/4/2011 13:27

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο Μεστάγια την Μεγάλη Τετάρτη (20/04, 22:30GR) με στόχο τον πρώτο τίτλο της σεζόν, το Κύπελλο. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες στον τελικό του Copa del Rey για έκτη φορά στην ιστορία τους και το sport.gr κάνει μία αναδρομή στους πέντε προηγούμενους...

1936: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: 2-1 (6` Ευγένο, 12` Λέκουε - 29` Εσκολά)
Το Μεστάγια είχε φιλοξενήσει τον πρώτο τελικό ανάμεσα στις δύο αιώνιες αντιπάλους του ισπανικού πρωταθλήματος, με την βασίλισσα να επικρατεί με 2-1 και να σηκώνει το 4ο Κύπελλο στην ιστορία της, λίγες μόλις ημέρες πριν ξεσπάσει ο εμφύλιος πόλεμος.

Οι μαδριλένοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ χάρη στα τέρματα των Ευγένο (6`) και Λέκουε (12`), αλλά η Μπαρτσελόνα μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 29` όταν ο Εσκολά μείωσε σε 1-2. Στα τελευταία λεπτά οι καταλανοί πίεσαν για την ισοφάριση αλλά ο Ζαμόρα πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του, και διατήρησε το 2-1 υπέρ της βασίλισσας μέχρι και την συμπλήρωση των 90`.

11 Ιουλίου 1968: Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης: 1-0 (6`αυτ. Θουνθουνέγι)
Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε το πρώτο της Κύπελλο απέναντι στους μαδριλένους μέσα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, σε μία αναμέτρηση που έμεινε στην ιστορία και για τα πολλά μπουκάλια που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο μετά το σφύριγμα της λήξης!

Το παιχνίδι κρίθηκε από το αυτογκόλ του Θουνθουνέγι στο 6ο μόλις λεπτό. Βλέποντας την ομάδα τους να χάνει το Κύπελλο μέσα στο σπίτι της, οι οπαδοί της Ρεάλ έριξαν πολλά γυάλινα μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν στους καταλανούς να πανηγυρίσουν όπως θα ήθελαν.

Από εκείνο το παιχνίδι και έπειτα απαγορεύτηκε η πώληση γυάλινων μπουκαλιών σε όλα τα γήπεδα!

29 Ιουνίου 1974: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: 4-0 (6` Σαντιγιάνα, 47` Ρούμπιν, 50` Αγκιλάρ, 83` Πίρι)
Με θρίαμβο συνδύασε την κατάκτηση του Κυπέλλου στον τρίτο τελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα η Ρεάλ, καθώς στις 29 Ιουνίου του 1974 διέλυσε την ομάδα της Καταλονίας με 4-0 στο Βιθέντε Καλδερόν.

Εχοντας χάσει λίγες ημέρες νωρίτερα με 0-5 μέσα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, οι μαδριλένοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την εκδίκησή τους. Ο Σαντιγιάνα άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, ακολούθησαν τα τέρματα των Ρούμπιν και Αγκιλάρ στο 47` και στο 50` αντίστοιχα ενώ στο 83` ο Πίρι έβαλε το κερασάκι στην μαδριλένικη τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

4 Ιουνίου 1983: Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης: 2-1 (32` Βίκτορ, 90` Μάρκος - 50` Σαντιγιάνα)
Σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Ρεάλ και κατέκτησε το δεύτερο Κύπελλο κόντρα στην αιώνια αντίπαλό της και το 20ό συνολικά.

Το παιχνίδι στην Σαραγόσα ξεκίνησε ιδανικά για την Μπαρτσελόνα, που άνοιξε το σκορ στο 32` με τον Μαραντόνα να γεμίζει και τον Βίκτορ να γράφει το 1-0. Οι μαδριλένοι εκμεταλλεύθηκαν το λάθος του Ζεράρδο και ισοφάρισαν στο 50` με τον Σαντιγιάνα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, οι μπλαουγκράνα πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ στο 90ο λεπτό. Ο Μαραντόνα με δεύτερη ασίστ τροφοδότησε τον Μάρκος και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους μπλαουγκράνα στον έβδομο ουρανό.
"Για την ακρίβεια πέτυχε το γκολ με το αυτί του!" είχε διορθώσει ο Ζούλιο Αλμπέρτο!

5 Απριλίου 1990: Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτη: 2-0 (68` Αμόρ, 90` Ζούλιο Σαλίνας)
Η πέμπτη και τελευταία φορά που οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι βρέθηκαν αντιμέτωποι στον τελικό του Κύπελλου ήταν στις 5 Απριλίου του 1990, ενώ και εκείνο το παιχνίδι είχε διεξαχθεί στο Μεστάγια.

Η Ρεάλ προερχόταν από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, του πέμπτου συνεχόμενου, ενώ οι μπλαουγκράνα ήθελαν τον τίτλο για να σώσουν την σεζόν. Το παιχνίδι κύλησε καλύτερα για την Μπαρτσελόνα, που βρέθηκε μάλιστα να παίζει με παίκτη παραπάνω σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Φερνάντο Ιέρο λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι καταλανοί παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επανάληψη και με γκολ των Αμόρ (68`) και Σαλίνας (90`) πήραν την νίκη και την κούπα!

"Αποδείξαμε ότι μπορέσαμε να νικήσουμε την Ρεάλ, παρόλο που είχε κερδίσει το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημά της. Από εκείνο το παιχνίδι και μετά κυριαρχήσαμε σαν σύλλογος", θυμάται ο σκόρερ του πρώτου τέρματος.